WORKSHOP ZDRAVÁ STRAVA se konal v MŠ Lidice

Reportáž o zajímavém semináři

11. 4. 2017 Zobrazit více

ROPID - Informace k plánované dopravní integraci obce LIDICE

ROPID - Informace k plánované dopravní integraci obce LIDICENávrh řešení na informaci a případné diskusi

10. 4. 2017 Zobrazit více

Buštěhrad varuje před Poláky.

Varování před nepoctivci.

28. 3. 2017 Zobrazit více

Užili jsme si pochoutek ze "sousedské zabíjačky".

Užili jsme si pochoutek ze "sousedské zabíjačky".reportáž + odkaz na fotogalerii

20. 3. 2017 Zobrazit více

Autor knihy "Holocaust, Genocida a právo" profesor Michael J. Bazyler navštívil Lidice

Autor knihy "Holocaust, Genocida a právo" profesor Michael J. Bazyler navštívil LidiceNa titulní straně jeho knihy je totiž fotografie patnáctileté Marie Doležalové - Šupíkové z roku 1947, jak skládá přísahu před soudem v Německu u Norimberského procesu ...

Ve středu 8. 3. 2017 jsem na pozvání paní Marie Šupíkové byla svědkem velmi milého a především zajímavého setkání, které zprostředkoval Památník Lidice, jmenovitě paní Ivona Kasalická.

Naši obec a Památník Lidice navštívil americký profesor Michael J. Bazyler v doprovodu svého českého kolegy pana JUDr. David Kohouta, Ph.D. z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Pan Michael J. Bazyler je profesorem práva na Chapmanské Univerzitě ve státu California, USA a projevil velký zájem setkat se s naší Maruškou Šupíkovou. Profesor Bazyler je autorem knihy Holocaust, Genocida a právo a na titulní stranu své knihy si vybral onu známou fotku patnáctileté Marie Doležalové - Šupíkové z roku 1947, jak skládá přísahu před soudem v Německu u Norimberského procesu.

Titulní strana knihy  a fotografie kdy Marie Doležalová - Šupíková skládá přísahu u Norimberského procesu. Pan profesor její fotku objevil v  Muzeu Holocaustu ve Washingtonu, velmi ho zaujala, a byl nadšen, když se mohl s Marií osobně v Lidicích setkat. Také ho velmi zajímaly pocity Marie, které jako patnáctiletá dívka prožívala u soudu v Norimberku a když Maruška vyprávěla, oběma akademikům vstoupily slzy do očí.

Pan profesor nás také informoval o zajímavé mezinárodní právní záležitosti, týkající se osudu Lidic, jež dokazuje mezinárodní přesah a smutný význam Lidic pro světovou historii a právo. Cituji JUDr. Davida Kohouta, Ph.D. - Odkaz zavlečených „lidických dětí“ ovlivnil definici zločinu genocidy v mezinárodní Úmluvě o zabránění a trestání zločinu genocida z 8. prosince 1948 (Českoslo-vensko ji ratifikovalo v roce 1950) . Úmluva uvádí ve svém čl. II definici zločinu genocida, kde se genocidou mimo jiné rozumí i „násilné převádění dětí z jedné skupiny do jiné“. Jak uvádí Prof. Bazyler, včlenění této formulace do definice genocidy bylo bezprostředně inspirováno osudem lidických dětí, které byly v roce 1942 svévolně odebrány svým matkám a dány k poněmčení.

Po besedě s paní Šupíkovou oba pánové navštívili muzeum a pietní území a poté odjeli do Prahy, kde na půdě University Karlovy, naší nejstarší české univerzity, čekala pana profesora přednáška. A on se upřímně těšil, jak bude studentům vyprávět o setkání s dívkou, nyní už ženou, z titulní strany své odborné publikace.

Z návštěvy profesora Michaela J. Bazylera v LidicíchZ návštěvy profesora Michaela J. Bazylera v LidicíchZ návštěvy profesora Michaela J. Bazylera v LidicíchZ návštěvy profesora Michaela J. Bazylera v Lidicích

Kdo budete mít zájem si knihu prohlédnout nebo přečíst (je v angličtině), je k dispozici v naší Lidické knihovně i knihovně Památníku Lidice.

Veronika Kellerová

11. 3. 2017 Zobrazit méně