Obec Lidice
Lidice

Již 81 let uplynulo od tragédie Lidic

Děkovný koncert pro Lidice

Pamětníci, občané a společnost uctili památku obětí nacistické zvůle.

Dlouhých 81. let uplynulo od naprosto bezprecedentního běsnění nacistických hord v obci Lidice.

Tak jako každoročně, pamětníci, dnes ve velmi pokročilém věku, občané, politici a společnost si připomněli tuto smutnou událost.

V Lidicích se v rámci akcí pietních vzpomínek postupně představily v přehlídce Světlo za Lidice dětské sbory podpořené Lucií Bílou, Dále v rámci krásného podvečerního "děkovného" koncertu, pod taktovkou stříbrným odznakem za dlouholetou spolupráci čerstvě vyznamenaného pplk. Jaroslava Šípa zahrála Ústřední hudba Armády České republiky. Vystoupili   Martin Chodúr, Radka Fišarová, Lucie Silkenová a Tadeáš Prokop a též sólisté "hudby". Večerem provázel Václav Žmolík.

Děkovný koncert pro Lidice

Závěrem "Děkovného koncertu Pro Lidice" bylo čtení jmen zavražděných lidických dětí, pustým údolím se nesměle mihotala "Světla z oken lidických domů". Moment, kdy si každý z nás opět uvědomil jak strašná událost se před 81. lety udála.

Údolí ozářilo světlo z oken domů starých Lidic

Následující den, v sobotu 10. června 2023 se po ranní ekumenické mši arcibiskupa Jana Graubnera na základech lidického kostela konal hlavní program pietní vzpomínky, pokládání věnců u hrobu lidických mužů.

Památku uctili i prezident České republiky Petr Pavel a předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová, starostka obce Lidice Veronika Kellerová a další politici a lidé.

Tradiční milé vystoupení u sousoší lidických dětí měli žáci Japonské školy v Praze.

V pondělí 12. června se v prostorách Gymnázia Kladno konala vzpomínka na poslední společné tři dny lidických žen a dětí, ano poslední 3 dny nadějí, pak došlo k násilnému odtržení dětí od jejich matek, většina z nich se již nikdy neshledala.

Pietní vzpomínce v Lidicích média věnovala opět velkou pozornost. Vybrané příspěvky uvádíme v odkazech níže:

Datum vložení: 22. 6. 2023 22:39
Datum poslední aktualizace: 23. 6. 2023 8:14