Volby do lidického zastupitelstva

Výsledky, reportáž

Vážení spoluobčané,

jménem zastupitelstva bych Vám ráda poděkovala zejména za vysokou účast na volbách do zastupitelstva obce Lidice. Je to známka toho, že Vám na místě kde žijete záleží a chcete se aktivně podílet na jeho rozvoji a stavu. To nás, Vaše zastupitele, opravdu velmi těší a současně je to závazkem pro práci v dalším volebním období.

Níže si můžete přečíst "volební sumář Marka Veselého, Děkujeme mu za něj a celé volební komisi za jejich precizní a profesionální práci.

Veronika Kellerová - starostka obce

Volby do lidického zastupitelstva

Je sobota 24. 9. večer a já usedám k počítači, abych sepsal „zprávu“ o průběhu voleb do místního zastupitelstva, které se konalo po dva dny – pátek 23. a sobotu 24. září roku 2022. Po dvou covidem ovlivněných volbách to byly volby řekněme „normální“ – alespoň co se hygienických nařízení týkalo – viděli a slyšeli jsme se krásně bez hranice, kterou předtím představovaly roušky nebo respirátory.

Lakonická zpráva o výsledcích by byla asi takováto: Prvních sedm kandidátů bylo zvoleno do lidického zastupitelstva, což znamená, že bude pracovat ve stejném složení, jako v posledním volebním období. Chápeme, že se to zdá být strohé a stručné, proto připojíme ještě pár dalších údajů, které se např. z webu volby.cz vyčíst nedají.

Volební účast: svůj hlas přišlo odevzdat 225 z 418 oprávněných voličů, což představuje volební účast necelých 54 %. Stále tím ale převyšujeme (ostatně jako vždy) celorepublikový průměr, který byl 46 %.

Neplatné volební lístky: celkem 26 voličů vložilo do obálek neplatný hlas (ve valné většině to byl lístek bez jakéhokoliv „zaškrtnutí“), to je cca 11,6 % neplatných hlasů (každý desátý volič byl u voleb bohužel „zbytečně“, což nás mrzí). Máme z toho jako volební komise ponaučení, že bychom každého voliče měli poučit o tom, jak má volební lístek vhozený do urny vypadat.

Preferenční hlasy: zhruba 60 % voličů zvolilo možnost zaškrtnout celou stranu, čímž se do hry o zastupitelský post dostává prvních 7 kandidátů z volebního lístku, takže 8. kandidát neměl od zbylých 40 % voličů (i přes masivní preferenční hlasy) prakticky šanci se do zastupitelstva dostat.

Lidická „nej“: nejmladší volič (ročník 2003) 19 let, nejstarší volič (ročník 1926) 96 let … a obě jsou to ženy.

Statistická perlička: říkali jsme si v naší komisi, že od příště zavedeme statistiku na otázku voličů, zda mají, nebo nemají zalepovat obálku před vhozením do volební urny. Mnoho let už totiž obálky postrádají lepidlo na chlopni, takže se ani zalepit nedají, ale tato otázka má takovou „setrvačnost“, že by jistě stála za bližší statistické zpracování … ☺

Závěrem mi dovolte poděkovat svým kolegyním a kolegovi: Martině Toulcové (zapisovatelce), Miloslavě Fricové, Dagmar Šauerové, Haně Vondráčkové a Jiřímu Černému za odvedenou práci. Jsme, co se týká voleb, amatéři, ale dovolím si napsat, že práce byla odvedená naprosto profesionálně!

V lednu při volbách prezidenta republiky se těšíme na shledanou. Vaše lidická okrsková volební komise.

Autor: Marek Veselý

Závěrem připojíme odkaz na oficiální volební server www.volby.cz

Bohumil Kučera

zápis.pdf