Registrujte si emailový informační servis

Dostávejte informace z našeho webu prostřednictvím e-mailů

ČSBS Lidice zaslal dopis ministrovi kultury

Dne 18.11.09 byl ministrovi kultury Prof. Václav Riedlbauchovi odeslán dopis od lidických žen a dětí

Prof. Václav Riedlbauch

ministr kultury

Maltézské náměstí l

118 11  Praha 1

V Lidicích, dne 18.11.2009

Vážený pane ministře,

dovolte, abychom Vás informovali o příkladné spolupráci Památníku Lidice se základní organizací Českého svazu bojovníků za svobodu Lidice, zejména pak s ženami a dětmi, které přežily lidickou tragédii a jichž doposud žije už pouze 23 - 9 žen a 14 dětí. V organizaci máme také deset sympatizujících členů.

Památník Lidice umožňuje lidickým pamětníkům, aby se zúčastňovali všech akcí v České republice i v Evropě, na které jsou pracovníci Památníku a lidičtí občané zváni.

A tak se jen během posledního roku mohli zúčastnit pietních vzpomínek na Ploštině, Javoříčku, Ležákách, Bernarticích u Písku, také podpisu Memoranda o spolupráci vypálených obcí v Olomouci, lednového setkání Silver A v Pardubicích atd. Mohli navštívit i zahraniční místa při tamních pietách, především Berlín, Gdaňsk, B. Bystrici a Kaliště, holandský Putten.

Všude na těchto místech je lidická delegace srdečně vítána a je jí umožněno, aby některý z přeživších občanů  přednesl zdravici nebo se aktivně zúčastnil zajímavých besed.

Zaměstnanci Památníku a ředitel Památníku se také každý rok zúčastňují 10. června vzpomínkového

aktu v Kladenském gymnáziu.

Památník každoročně 16. června poskytuje přepravu osob, aby se přeživší mohli poklonit památce lidických obětí na pietních místech v Praze a to v Dykově ulici, kde se po lidické tragédii narodilo šest dětí,  z toho dvě zůstaly naživu, ve Strašnickém krematoriu, kde je uložen popel 26 obětí zastřelených

v Kobylisích a nakonec v Kobyliské střelnici.

Pamětníci jsou pravidelně zváni Památníkem k úspěšným besedám s pedagogy i studenty a mohou tak účinně pomáhat zachovávat vzpomínku na lidickou tragédii a její oběti. Podle potřeb a také zdravotní kondice zajíždějí pamětnice s pracovníky Památníku  do škol po celé republice, kde mají možnost besedovat se studenty.

Památník Lidice nezapomíná zvát pamětníky na veškeré vernisáže výstav v Lidicích a v Ležákách a každoročně přiděluje všem zájemcům z našich řad bezplatný vstup na Lidické zimní večery a další kulturní akce Památníku.

ZO ČSBS a zejména pamětníci se vzájemně snaží vyhovět poslání a potřebám Památníku svojí aktivní účastí na všech oficiálních akcích, ale i provázením zahraničních delegací po pietním území, spoluprací při určování a zatřídění objevených historických dokumentů ze starých Lidic.

Jsme toho názoru, že vytvoření Památníku Lidice jako příspěvkové organizace Ministerstva kultury v roce 2000, bylo správným rozhodnutím, které nyní přináší své ovoce. S potěšením a se zájmem také sledujeme aktivní činnost Památníku Lidice při správě NKP Ležáky a při naplňování Memoranda uzavřeného s Javoříčkem a Ploštinou, místy, na která se v posledních letech neprávem zapomínalo.

Píšeme Vám proto, vážený pane ministře, abyste měl reakci na dosavadní činnost a výsledky Památníku Lidice i z jiné strany, než jen od návštěvníků Lidic nebo oficiálních delegací. Informace od lidí, kteří mají k Lidicím ze všech nejblíže a nejcitlivěji dovedou posoudit aktivity a výsledky Památníku při správě této Národní kulturní památky, mohou být pro Vás cenné.

Lidické ženy a děti.

-bk-, P. Horešovský