Čarodějnice v Lidicích

reportáž, foto

V minulosti se věřilo, že této Filipojakubské noci ve vzduchu létá spousta čarodějnic putujících na čarodějnický slet. A protože čarodějnici lze, podle lidových pověr , zahubit jen ohněm, zapalovaly se navečer hranice, hrály se hlučné hry, které měly ježibaby zaplašit, a také se popíjelo. Někde se do vzduch vyhazovala zapálená košt´ata nebo hadrové koule, které měly čarodějnice odehnat a oslabit jejich moc.

Nejinak tomu bylo vždy i v Lidicích. Ale letošní Pálení čarodějnic přineslo velkou změnu. Po desítky let se Čarodějnice pálily u rybníka. Ale protože jsme pro letošní rok nenašli žádného obětavého člověka, který by se ujal zajištění občerstvení, tak jsme se na zastupitelstvu po podrobné debatě, kdy jsme zvážovali pro a proti, rozhodli pro změnu a Pálení čarodějnic přesunuli na místní fotbalové hřiště, kde je veškerá vybavenost a zázemí.

Dle ohlasů z letošního ročníku doufáme, že se toto naše rozhodnutí setkalo s kladnou odezvou a všichni jsme si letošní Pálení čarodějnic náležitě užili. K doladění atmosféry, ale i k tanci nám hráli pánové z Kněževse.

Za hladký průběh a perfektní přípravu hranice a ohýnků pro opékání špekáčků bych chtěla poděkovat lidickým mužům jmenovitě Ondrovi Janému, Václavu Hanfovi, Miroslavu Jelínkovi, Miroslavu Šilhánovi, Zdeňku Novotnému, Lád´ovi Krempovi, Lukáši Bubeníkovi, Honzovi Gänsdorferovi, zaměstnancům TS Lidice. Poděkování patří i manželům Radostovým za výrobu krásné, modré čarodějnice. Za skvělé soutěže, které si děti moc užily, připravily Stáňa a Dana z Mc Lidičky. Na závěr nesmím zapomenout poděkovat za přípravu dobrého jídla a pití teamu pana Davida Záruby.

Skvělou atmosféru z příprav i čarodějného večera si můžete prohlédnout na fotkách paní Hany Pokorné, Ondry Janého a Miroslava Šilhána.

Pro letošek jsme čarodějnice od Lidic zahnali a těšíme se, že společně s vámi je zaženeme i v roce 2024.

Text: Veronika Kellerová - starostka

Foto: Hana Pokorná - Lidice Memory