Menu
Obec Lidice
Lidice

Občané Lidic v Den vítězství položili věnec na hrob lidických mužů

Občané Lidic v Den vítězství položili věnec na hrob lidických mužů

reportáž

Ve středu 8. května 2024, si občané, vedení obce Lidice a zástupci spolku LIDICE MEMORY připomněli DEN VÍTĚZSTVÍ, den kdy se v roce 1945 ukončila nejstrašnější válka v dějinách lidstva. 

Hlouček občanů se od Obecního úřadu vydal na pietní území a u společného hrobu nacisty zavražděných lidických mužů položil květinový věnec. Občané uctili jejich památku, ale i další zmařené životy všech obětí války rozpoutané fašistickým Německem a jeho válečnou koalicí.

Starostka Veronika Kellerová i místostarosta obce Lidice Tomáš Skála ve svých projevech k přítomným opět zmínili současnou válku vyvolanou agresivní Ruskem, která už více jak dva roky zuří nedaleko od naší vlasti, na Ukrajině. Vyjádřili přání, aby příští rok, kdy uplyne již 80 let od ukončení 2. světové války, byla i válka na Ukrajině minulostí. Předsedkyně spolku LIDICE MEMORY Ing. Hana Pokorná zmínila spokojenost s fungováním spolku a radost nad faktem, že se postupně ke spolku přidávají i lidé nejen z Lidic. Cílem  a smyslem spolku je zejména šíření odkazu Lidic, předávání zkušeností a vzpomínek na "naše děti, vnoučata i pravnoučata...", stejně tak jak je naši rodiče předávali na nás. Občanům i vedení obce upřímně poděkoval též pan Pavel Horešovský ("lidické dítě"), za to, že chodí uctívat památku obětí mezi kterými má i rodiče. To byl velmi dojemný moment. Nejmladším účastníkem byla malá Helenka Kühnelová, budoucí prvňáček, symbolicky zapálila u pomníčku svíčku. Je s Lidicemi spjatá, přes svoji praprababičku. Maminka Veronika jí trpělivě vysvětluje všechny souvislosti. A to je ta situace, o které hovořila paní Pokorná ve svém projevu.

Skupinka se ještě přesunula k sousoší zavražděných dětí.  Pak se občané rozešli do svých domovů.

Datum vložení: 15. 5. 2024 22:42
Datum poslední aktualizace: 16. 5. 2024 8:10
Autor: Bohumil Kučera