Menu
Obec Lidice
Lidice

Skonal Václav Zelenka. Lidice se zahalily do smutku.

vzpomínka

Sychravé podzimní ráno přineslo smutnou zprávu. Ve věku 83 let zemřel Václav Zelenka. Patřil do skupinky „přeživších lidických dětí“, své obci roky sloužil jako starosta a nepochybně byl lidskou autoritou významně přesahující hranice naší obce. V Lidicích vlaje černý smuteční prapor.

Václav Zelenka se narodil v září 1938, v době, kdy se nad českým státem již zvolna začala stahovat mračna říšské rozpínavosti. To vše vyvrcholilo lidickou tragédií v červnu 1942. Otce mu nacisté zavraždili u Horákova statku, malý Václav s maminkou byli z obce odvlečeni a následně od sebe bezcitně roztrženi. Malý Václav byl vybrán k poněmčení a nejhezčí dětská léta ztratil v dětských zařízeních za účelem převýchovy. Začátkem roku 1945, tedy pouhých několik měsíců před koncem nejstrašnější války světa, byl předán do rodiny Wagnerovy pod jménem Rolf. V rodině strávil dva roky. Od svého návratu již ale svoje Lidice nikdy neopustil. Aktivně se účastnil na veřejném, zájmovém i společenském životě obce. Díky své přirozené autoritě a vztahu k obci se jako starosta ujal v letech 1999 až 2006 i vedení obce. Významně se zasloužil na přelomu století o převedení správy Památníku Lidice z obce na stát, který k tomu má dostatečné prostředky a možnosti a je schopen zajistit důstojné fungování a rozvoj této významné příspěvkové organizace.

Václav Zelenka při pietní vzpomínce

Václav Zelenka při pietní vzpomínce

Václav Zelenka při 


Václav Zelenka poskytuje rozhovor redaktorům České televize

Václav Zelenka popisuje proměny Lidického růžového sadu

 

Pan Václav Zelenka opouští i svou rodinu, manželku, své tři syny a jejich rodiny. Vzpomínky zůstanou.

Děkujeme Vám, pane Václave Zelenko, za vše , co jste pro odkaz památky na staré Lidice a její občany i pro současnou obec a své spoluobčany nezištně za svého života udělal.

Pan Václav Zelenka

Vaší rodině si dovolíme vyjádřit jménem vedení obce, zastupitelstva i občanů upřímnou soustrast.

Čest Vaší památce!

 


 

Datum vložení: 13. 11. 2021 17:55
Datum poslední aktualizace: 13. 11. 2021 19:42
Autor: Bohumil Kučera

Aktuálně

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Registrujte si emailový informační servis

Dostávejte informace z našeho webu prostřednictvím e-mailů