Navigace

Vyhledat

rozšířené vyhledávání ...

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Anketa

I Lidice se bohužel stávají cílem zlodějů a potykají se s kriminalitou či porušováním veřejného pořádku. Uvítali byste kamerové monitorování veřejných prostor v obci Lidice za účelem zvýšení bezpečnosti?

Celkem hlasů:
211
Hlasování začalo:
3. 2. 2019
Hlasování končí:
neomezeno

Hlasujte kliknutím na jednu z možností

Obsah

Vcházíme do Adventu, rozsvítili jsme si vánoční strom, děti nám k tomu zazpívaly

Typ: ostatní
Foto a video reportáž z tradičního předvánočního setkání občanů a sousedů

Stejně tak jako vloni, a předloni a ....no prostě již nějaké roky se na prahu adventního období scházíme a potkáváme, abychom se zvolna naladili na vánoční čas. Je to ta správná doba na rozsvícení našeho vánočního stromu, a že to je strom jako hrom. A dá to mnoho práce, a s tou nám právě moc a moc pomáhají naše milé děti z místní mateřské školy a také ostřílená parta skautů, z oddílu Stráž Lidic z Buštěhradu. Nejmenší, dnes již tradičně, podpořila pevkyně Marta Hanfová za doprovodu paní Lenky Musilové.

Děti nám krásně zazpívaly za podpory Marty Hanfové a Lenky Musilové

Setkání ale nebylo jen o zpěvu, přítomní si mohli prohlédnout a zakoupit výrobky dětí i spoustu krásných suvenýrů, kořeníček a vánočního zboží. Malý park byl provoněný svařáčkem, čajem a svit stromu doplňovaly plápolající ohně rozdávající příjemné teplo.

Ondra Horký se skauty zazpívali koledy

Ale možná bude lepší, když si atmosféru připomenete fotogalerií ZDE a též si v klidu můžete spustit videozáznam ZDE, jenž v rámci našich skromných možností vznikl pro Vás.


Závěrem publikujeme proslov paní starostky v plném znění.

Vážené dámy, vážení pánové, milé děti, spoluobčané, přátelé,

přiblížila se opět doba vánočních svátků a já jsem moc ráda, že opět po roce rozsvítíme náš vánoční stromeček a všechny vás tu moc vítám a zdravím.

V neděli nám začíná doba adventu. Advent je doba rozjímání a čekání na příchod Ježíška . Začíná období nejkrásnějších křesťanských svátků a také čas plný pochody, sváteční nálady a společenského setkávání. Byla bych velmi ráda, abychom dobu adventu u nás v Lidicích využili nejen ke shánění dárečků, ale abychom se také zastavili a zavzpomínali, co se nám v tomto roce podařilo či nepodařilo, a abychom našli čas posedět s přáteli a se svými nejbližšími.

Právě v tyto dny právem zdůrazňujeme lidskost, vztah člověka k člověku, vzájemnou důvěru jednoho ke druhému, opravdové pochopení, úctu a také větší štědrosti potřebným.

Zcela jistě se běh života stává příjemnějším a snadnějším, když je člověk obklopen dobrými přáteli a lidmi. Bohužel i letos nás nenávratně opustili ti, které jsme byli zvyklí vídat, potkávat a i přátelsky promluvit. Prosím, vzpomeňme společně v tuto slavnostní chvíli na lidické občany, kteří již nenávratně odešli. Vzpomeňme na pana Pavla Pokorného, paní Hanu Buškovou, paní Irenu Čtrnáctou, paní Evu Krejčíkovou a paní Jaroslavu Mikoláškovou, čest jejich památce.

Úžas v očích malé slečinky, náš vánoční strom se právě rozzářil, pro ní poprvé ...Ale život nelze zastavit, a i letos do naší vesnice přinesl čáp a vrána pět nově narozených lidických občánků, v jejichž očích se letos prvně zalesknou odrazy plápolajících svíček a světýlek stromečků.

Již jsem řekla, že nastává čas klidu a pohody, ale mnozí mi jistě dáte za pravdu, že pro nás, pro ženy nastává tradiční vánoční shon, smejčení, pečení a nakupování, aby bylo vše pro naše rodiny připraveno na Štědrý večer. Přeji vám, at´ tyto přípravy proběhnou v klidu a pohodě a mužům opět velkou dávku tolerance, trpělivosti při všech těch přípravách a také, aby s radostí a láskou přiložili ruku k dílu, protože vánoce jsou zkouškou nervů, ale také v konečném výsledku velkou radostí pro děti, jejich rodiče, pro zamilované, zkrátka pro všechny.

Našim nejmenším, našim dětem přeji, at´ je Ježíšek se svou kupou dárků najde, aby dostali, vše co si přejí a aby si vánoce co nejvíce užili.

Na tomto místě se patří, abych poděkovala všem, kteří se na přípravě dnešní slavností akce podíleli, ale také vám, kteří dobrovolně po celý rok vykonáváte práci ve prospěch obce, ve prospěch komunity, všem vám patří náš velký dík. A letos bych chtěla vyjádřit i poděkování vám, vážení občané, kteří okrášlíte své domky nebo zahrádky pěknou výzdobou, určitě to přispěje ke koloritu vánoc v naší obci.

Dovolte mi také, aby vás pozvala na další krásné, vánoční akce, které se konají tento víkend v naší obci. V pátek a sobotu můžete navštívit prodejní, vánoční výstavu v Oáze Lidice a v neděli na adventní koncert v Galerii Lidice, kde uslyšíte kromě nám dobře známe Marty Hanfové i další skvělé zpěváky při zpěvu operních a operetních árií a vánočních koled.

Lidický vánoční strom

A jak po svém projevu říká paní starostka Veronika Kellerová ...

 "Ať se tu za rok zase všichni sejdeme..."

Text, foto: Bohumil Kučera

Video: Vladimír Kryštofek


Vytvořeno: 4. 12. 2018
Poslední aktualizace: 4. 12. 2018 00:00
Autor: Bohumil Kučera